петак, 31. децембар 2021.

FK SLOGA - DESPOTOVAC 1965

 

FK Sloga-Despotovac osnovan je 1932 godine,u svojoj dugogodišnjoj istoriji je prolazio kroz razne rangove takmičenja,počevši od Opštinske lige pa do Srpske lige.

U svojoj dugoj istoriji u Slogi su se smenjivale generacije igrača,sa uspešnim i manje uspešnim plasmanima.

Generacija iz perioda 1965 godine je specifična po mnogo čemu,po lepršavoj igri,rezultatima i nadasve ljudskoj uzvišenosti.


Bilo je tu igrača različitih intelektualnih nivoa,ali su svi živeli po kodeksu musketara "SVI ZA JEDNOG,JEDAN ZA SVE"

Većina od njih sada nije među živima,ali su ostavili neizbrisivi trag u klupskoj i despotovačkoj istoriji


Zahvaljujem se Jovici Avramoviću na fotografijama koje sam Vam prezentovao.


среда, 29. децембар 2021.

DESPOTOVAC-TRG DESPOTA STEFANA LAZAREVIĆA

 

Tokom 2007 godine na mestu gde se nekada nalazila  zelena pijaca(ženska),a ksanije neuređeni automobilski parking,urađen je gradski trg u čijem je središtu smešten spomenik despota Stefana Lazarevića.

Trg danas nosi despotovo ime i omiljeno je mesto svih despotovčana,kako mladih,tako i starijih.

 


Tu se svakog leta održavaju razne kulturne manifestacije,a među njima i dani Srpskog duhovnog Preobraženja.

Trg je okružen okolnim zgradama i izgleda kao amfiteatar,ambijent je prelep i upotpunjuju ga letnje bašte u kojima je sedeti pravo uživanje. 

Okružuje ga i veliki broj lokala,u kojima se mogu naći razni sadržaji,naravno u sklopu trga je i šetalište,koje u toku leta puno šetača.

Česte su i posete turista i nezaobilazno  je mesto za posete đačkih ekskurzija.


Spomenik despotu Stefanu Lazareviću u Despotovcu koji se nalazi na istoimenom trgu, svečano je otkriven 17.10.2007 godine,visok je četiri metra i izradio ga je akademski vajar Zoran Ivanović iz Beograda.

 Ovo monumentalno delo izliveno u bronzi, čuva uspomenu na velikog srpskog vladara za čije su vladavine u Srbiji počeli ozbiljno da se razvijaju trgovina i zanatstvo, ali i diplomatija. 

Spomenik je podignut u čast 600 godina postojanja manastira Manaseje.

недеља, 26. децембар 2021.

DESPOTOVAC - STARA(MANASTIRSKA)VODENICA



Изграђена је у првој половини XIX века. Заштићена је као споменик културе од 2001. године.

Tu se danas održavaju kulturne manifestacije kao što su književne večeri,likovne kolonije i sl.


Стара воденица је позната и као манастирска воденица. Тачна година изградње није позната, али се на основу расположивих података претпоставља да је настала до 1835. године. Највероватније су је заједно градили кнез Ђорђе и породица Стаић, имајући у виду њену величину од пет витла.

Настојатељ манастира Манасија, архимандрит Евгеније Симоновић је 1855. године обновио воденицу и том приликом јој је додао још једно витло. Овакав изглед воденица је задржала и данас, уз мање преградње и увођење електричног млина.

Све до шездесетих година XX века, воденица је активно радила уз честу промену власника. Један део воденице је припадао и манастиру Манасија, али је манастир био принуђен да свој део прода. Ипак, данас је воденица позната као манастирска воденица.

Престанак рада воденице је водио ка њеном пропадању све до 1996. године када су на њој извршени већи радови. Том приликом воденица је обновљена и уређена.

Воденица је правоугаоне основе величине 7,8 m x 18,5 m. Изграђена је од ломљеног камена чији су углови обрађени од правилних блокова пешчара.

На бочним, ужим странама грађевине налазе се по једна врата, док се на низводној, подужној фасади налази четири прозора. Такође, у кориту јаза изведени су лучни отвори, по два на низводној и по три на узводној страни. Сви зидови су са спољне стране дерсовани малтером.

Над јазом је постојала и дрвена подна конструкција која је била сачињена од храстових стубова и греда. Осам храстових греда се некада налазило, са улогом носача двоводне кровне конструкције која је била покривена ћерамидом.

Данас је у воденици од шест сачувано четири витла. Такође, очуван је и велики дрвени сандук за мељаву- ушур. Воденичка постројења се налазе на масивним подужним гредама уз узводни зид. Због различитих интервенција оригинална витла и корубе нису сачувани. У воденици је постојало и огњиште, али и соба за воденичара.

Izvor: wikipedia
Foto: Liber54


Одлука о утврђивању старе воденице у Деспотовцу за споменик културе: 32/2001-23

   

На основу члана 47. став 1. Закона о културним добрима („Службени гласник Републике Србије”, бр. 71/94),
Влада Републике Србије доноси
ОДЛУКУ
о утврђивању старе воденице у Деспотовцу за споменик културе
„Службени гласник РС”, број 32 од 7.06.2001.
 
 
Тачка 1.
Стара воденица у Деспотовцу утврђује се за споменик културе.
Тачка 2.
Стара воденица у Деспотовцу (у даљем тексту: споменик културе) налази се на територији општине Деспотовац, у центру града Деспотовца, у државној својини, на катастарским парцелама бр. 21/2, 225/3 и 23/1, КО Варош Деспотовац.
Споменик културе је подигнут тридесетих година деветнаестог века, а данашњи изглед је добио 1855. године. То је монументална приземна грађевина од камена са пет воденичких витла, двоводног крова покривеног ћерамидом и два лучна свода над уређеним воденичким јазом. Удео у власништву над воденицом имао је и манастир Манасија, од њеног настанка па све до шездесетих година овог века, тако да је она и данас позната као „манастирска воденица”.
Као значајан привредни објекат у време настанка, воденица је, са ханом поред ње срушеним педесетих година XX века, представљала жижу око које је формиран данашњи Деспотовац.
Тачка 3.
Заштићена околина споменика културе обухвата следеће катастарске парцеле: бр. 20, 21/2, 23/1 и 225/3, КО Варош Деспотовац, у државној својини.
Тачка 4.
Утврђују се следеће мере заштите споменика културе:
1) очување изгледа и стања споменика постигнутог конзерваторско-рестаураторским радовима из 1996. године;
2) ажурно праћење стања и одржавања конструктивно-статичког система, кровног покривача, свих фасада, ентеријера и исправности инсталација у споменику културе;
4) забрана радова који могу угрозити статичку безбедност споменика културе;
5) коришћење споменика културе искључиво за намене културног, образовног или административног карактера.
Тачка 5.
Утврђују се следеће мере заштите околине споменика културе:
1) уређивање парковског простора са одговарајућим мобилијаром;
2) континуирано текуће одржавање воденичког јаза са благовременом изменом воде;
3) забрана подизања објеката трајног или привременог карактера, осим објеката народног градитељства и са етнолошким садржајем.
Тачка 6.
Ову одлуку објавити у „Службеном гласнику Републике Србије”.
 
 
05 број 633-1798/99
У Београду, 22. маја 2001. године
Влада Републике Србије
Потпредседник,
проф. др Жарко Кораћ, с.р.
 

четвртак, 23. децембар 2021.

ДЕСПОТ СТЕФАН ЛАЗАРЕВИЋ – ПРВИ МЕЂУ ЈЕДНАКИМА

 

XV ВЕК

Витешки Ред Змаја


Витешки ред Змаја формиран је 12.12.1408. године, а основао га је угарски краљ, каснији римски цар Жигмунд Луксембуршки. Ред је за заштитнике изабрао светог Ђорђа и свету Маргарету,  а разлог оснивања реда је био заштита хришћанске Европе и хришћанских вредности које су биле угрожене од младе азијске цивилизације која је имала амбицију (намеру) да агресивно наметне своју веру и културу.

Двадесет четири најдостојнија европска витеза тог доба, личности високих моралних принципа, елита у најширем значењу тог појма били су чланови првог реда Змаја. Почасно место првог витеза према оснивачкој повељи – први међу једнакима – био је деспот Стефан Лазаревић, господар Србије.

Први чланови су били: Деспот Стефан Лазаревић, гроф Херман Цељски, палатин Никола Горјански, Јанош Томаш, Стибор од Стиборице, Јаков од Сент-Лаца, Јован Моровићки, Филип Сколари, Никола Сечењи, Карло Крбавски, Јанош Олшан, Петар Левој, Никола Чаки, Павле Бесењи, Павле Печујски, Михаило Надежди, Петар Перењи, Иван Горјански и Имре Перењи као секретар, канцелар.

Поред двадесет четири члана, изабрано је још витезова који би у случају смрти неког од витезова могли да ступе на његово место, али тек пошто су прошли период пробе од годину дана. Важно је још нагласити да је витешки ред Змаја био скупштинског карактера. Краљ Жигмунд Луксембуршки је желео да небески поредак преслика на земљу тако да све везано за датум оснивања реда Змаја до броја витезова који су га чинили, њих двадесет четири,  било насићено хришћанским смислом и речитом симболиком.


Симбол витешког реда Змаја био је змај са крстом на својим леђима, репом обавијеним око сопственог врата, а част да се носи такво обележје на својој витешкој опреми и застави био је, и остао, симбол највећег могућег господства (достојанства).

О позицији деспота Стефана у витешком реду:

Извод из Житија деспота Стефана

… кад је утврдио право пријатељство са западним (владарима), кад је у град по имену Будим ишао, где су се сабрали западни краљеви и друга господа код краља угарског, (који је требало да иде) у Констанцу и Рим на крунисање, деспот Стефан је изнад свих и пред свима најсветлији био и више од других видео се као месец међу звездама, и из далека свако га је (могао) опазити; сви његови савети (беху) чврсто на (свом) месту…

…Овај (деспот Стефан) имаше право да и благородним краљевима и славним витезовима додељује (витешка) одличја, тако да су се они поносили, (сматрајући да су изнад) краљевих (витезова), говорећи: „Мени деспот даде витешки чин.”


    Константин Филозоф

церемонијални мач Реда Змаја, Музеј уметности у Бечу


парадно седло Реда Змаја, Национални музеј у Будимпешти

ДЕСПОТ СТЕФАН

Autor:

© 2015 Манастир Манасија


среда, 22. децембар 2021.

DESPOTOVAC - NEKAD I SAD (2021)

 



Despotovac je varošica koja je uvek imala dušu,menjala se kroz vreme i postajala još lepša i toplija.
Smeštena je  u kotlini između brda Pastorka,Maćehe i Kovilovače,kojima se ogrnula kao plaštom da sačuva svu lepotu.
Svu tu lepotu koja se menjala kroz vreme,prikazaću kolažom fotografija iz vremena prošlog i sadašnjeg.
Ovaj prikaz je namenjen svima koji nose Despotovac u srcu,a prvenstveno generacijama koje dolaze.


Na ovoj kolažnoj fotografiji vidi se centar grada,sa glavnom ulicom,Zelengorom,Dugom(nekada Jankova poslastičarnica),sa druge strane je restoran(nekad Zendelova Poslastičarnica).


Ovaj kolaž predstavlja deo grada gde se nalaze Komercijalna banka,restoran Grand i šetalište.Tu se preko puta Đokine kafane nalazila  Ubavkina kuća.


Kolaž prikazuje centar Despotovca,bivšu robnu kuću TP Gornja Resava,gde je sada smešten Cane kinez.
Nekada se tu nalazila kuća Vlajka Miškovića u kojoj je bila i trgovina,a kasnije prodavnica u kojoj je radio Bora bik.
Mala kućica na uglu je kuća Žike Svilkinog,koji je prodavao novine.


Kolaž prikazuje Manastitsku(staru) vodenicu u čijoj se pozadini vidi despotovačka crkva,a ispred  omiljeni restoran Melodi.


Kolaž prikazuje centar Despotovca gde se nalazi Poštanska štedionica,Telenor,MTS i restoran sa baštom.
Nekada se tu nalazila najveća samoposluga Gornje Resave,kasnije Agrobanka i Jovićev restoran sa baštom(omiljeno mesto despotovčana).
Dok nije izgrađena zgrada gde se nalazila samoposluga,nalazila se kuća u kojoj je bio sud a zatim zadruga. 
U parkiću ispred nalazi se skluptura "MAJKA SA DETETOM" rad Angeline Gatalice(1924-2001), skluptura je postavjena 1989 godine.


Kolaž prikazuje OŠ Despot Stefan Lazarević,koja je danas jedna od najlepših škola u Srbiji.
Prva škola u Despotovcu je sagrađena 1897,a srušena je 1994 godine?!
Priča se da je stara škola bila zaštićeni spomenik kulture?.


Tehnička škola,izgradnja,staro zdanje i renovirana škola 2021 godine.
Ranije je škola nosila ime Petar Žalac.

 DZ Despotovac je renoviran 2021 godine i pretvoren u savremenu zdravstvenu ustanovu.

U prilogu Vam prilažem galeriju fotografija starog Despotovca,koje će te moçi da pogledate i evocirate uspomene👍